قالب وردپرس خرید قالب وردپرس فروشگاه قالب وردپرس قالب خبری وردپرس

جاذبه های دیار زیتون ،از شهر آفتاب تا بام گیلان

 02648884031867859352

به گزارش رودبار آنلاین  : جاذبه‌های جهانگردی در رودبار فراوانند و تقریبا جایی نیست که برای یک مسافر خالی از لطف و جذابیت باشد. این جاذبه‌ها برخی فصلی و برخی بدون محدودیت فصلی و قابل استفاده در تمام ایام سال هستند. در این نوشته  بخشی از  جاذبه های شهرستان رودبار معرفی میشود

لوشان: از مسیر قزوین – رشت  به اولین شهری که می رسید. شهر لوشان یا همان شهر آفتاب با فرهنگی متفاوت از سایر نقاط استان و مردمی که عمدتا کرد یا لر می باشند و جاذبه های همچون پل خشتی مربوط به دوران قاجار که روزگاری محل عبور و مرور مردم بوده است.این شهر با داشتن کارخانه سیمان۲۰۰۰تنی، نیروگاه شهید بهشتی،شهرک صنعتی آینده سازان … یکی از قطب های صنعتی استان به شمار می رود.از مکان های مذهبی و زیارتی لوشان امامزاده محمد حنفیه در روستای بیورزن بوده که سالانه پذیرای تعداد زیادی زائر از سراسر کشور می باشد

منجیل: دومین شهر در مسیر سفر به رودبار شهر منجیل، شهر توربین های بادی می باشد. وزش باد شدید در طول فصول سال می تواند برای هر ایرانگردی جالب توجه باشد. از نقاط ییلاقی آن می توان از قله آسمانسرا نام برد. شهرک هرزویل با سرو هزارساله شهری تاریخی که وصف آن در سفر نامه ناصر خسرو نیز آمده است در دل کوههای منجیل ارزش دیدن چندباره را دارد.
یکی از جاذبه‌های دیر آشنای رودبار و منجیل، سفیدرود و سد احداث شده بر روی آن هست جریان خروشان آب پس از عبور از شهرهای لوشان،منجیل، رودبار و رستم آباد … به دریا خزر می ریزد. دریاچه‌ای که در پشت سد ساخته شده بر روی سفیدرود به وجود آمده به سهم خود از مناظر زیبای رودبار به شمار می‌رود. دریاچه اصلی سدسفیدرود که در دره‌های جنوبی و غربی شهر منجیل تشکیل شده است، نخستین منظره آبی برای کسانی است که از جاده قزوین وارد رودبار می‌شوند. حرکت امواج برروی این دریاچه که در نتیجه وزش باد معروف منجیل به وجود می‌آید، نخستین نشانه امواج دریایی است که در سواحل خزر چشم‌ها را به خود خیره می‌کند.

لازم به یادآوری است که سفیدرود اصلا مناسب شنا کردن نبوده و توصیه نمی شود،اما متاسفانه به دلیل عدم شناخت برخی مسافران و خانواده‌ها از این منطقه حوادث ناگواری هم رخ داده است به این ترتیب که برخی از مسافران که شناخت کافی از این رود ندارند، فکر می‌کنند که سطح آب کناره های سفیدرود در نزدیکی ساحل همیشه کم‌عمق‌تر است در حالی که عملا این طور نیست، برخی بدون آگاهی از این وضع و عدم آشنایی به فن شنا به سرعت وارد آب شده، خود را در معرض خطر غرق شدن قرار می‌دهند.

 رودبار:

شهر شکوفه های زیتون از شهرهای کوهپایه‌ای گیلان و در دامنه البرز دارای آب و هوای معتدل کوهستانی با زمستان های سرد و تابستان های معتدل است،چشم اندازهای آرام بخش درختان زیتون به موازات سفیدرود بزرگ دسترسی گردشگران را برای تجربه ای دیگر مصمم می سازد. این شهر در کناره سفید رود و در امتداد آن میان انبوهی از باغ‌های زیتون قرار دارد،رودبار یکی از مناطق باستانی بیش از ۳۰۰۰ هزار سال است، ۲۵۰۰ کیلومتر وسعت و ۷۰ کیلو متر با مرکز استان فاصله دارد. بعد از شهر رودبار، روستا‌های بسیار زیادی هست.وجود چشمه آب گرم در شهرستان رودبار یکی دیگر از نکات جالب در امر گردشگری است، برای رفع بسیاری از بیماریهای مفصلی می توانید سری به چشمه آبگرم لویه بزنید، روستای گنجه که به واسطه کارخانه کفش و چرم گنجه و زیتون اتکا بیش از ۳۰۰۰ نفر در همین روستا مشغول به کار بودند. الآن از آن ابهت روستای گنجه، اسمی بیشتر نمانده است. بعد از گنجه، جوبن است که ویژگی خاص خودش را دارد. . بعد از آن، شهر رستم‌آباد به واسطه مسایل باستان‌شناسی، میراث فرهنگی و گردشگری با وجود منطقه جمشید‌آباد و بقایای کاخ جلالیه(مربوط به دوران اشکانیان) از اهمیت بسیار برخوردار است. محدوده شهرستان رودبار در این محور، بعد از طی روستا‌های اسکلک، ویزون و نقله بر به امامزاده هاشم می‌خورد و رودبار تمام می‌شود. کاروانسرای عباسی (مربوط به دوران صفوی واقع در رودبار-۲کیلومتری نزدیکی امامزاده هاشم (ع) ازمناطق،دیدنی این منطقه محسوب می شود.

 

مناطق کوهستانی رودبار :

منطقه کوهستانی شهرستان رودبار از زیبا‌ترین مناطق گیلان و شاید کشور است. بخش‌های رحمت‌آباد و بلوکات و شهر توتکابن را در سینه‌کش کوه درفک دارید. کوه درفک به عنوان بام استان گیلان است. شما روی کوه درفک بایستید، همه استان گیلان را از شرق‌ترین نقطه تا غرب‌ترین و شمالی‌ترین و جنوبی‌ترین نقطه خواهید دید. خود قله درفک، چشم‌انداز‌هایی را ایجاد می‌کند که در مواقعی ابر‌ها در پایین کوه و شما در بالا، فضای آفتابی را می‌بینید و یک سفره بزرگی پهن شده، انگار فرشی است که شاید در جای دیگر این فضا را نبینید، شاید به زودی شاهد افتتاح تله‌کابین شیرکوه به درفک باشیم. این پروژه در حال حاضر از بزرگ‌ترین پروژه‌های جهانی در تله‌کابین است. بیش از ۱۲ کیلو‌متر طول دارد که بزرگ‌ترین تله‌کابین جهان ۵/۸ کیلو‌متر است. اگر این پروژه احداث شود، در طی مسیر در یک ساعت هم آب و هوای آفتابی و هم بارانی و هم برفی را تجربه خواهید کرد و هم کوه و جنگل را خواهید دید و به نوک کوه هم که رسید، به غار یخی خواهید رسید. ییلاقات رودبار، نه فقط از نظر طبیعت بسیار زیبا است، بلکه از نظر آرامش محیط و برخورداری از آب‌های طبیعی و معدنی نیز قابل توجه است. از این مناطق می توان به مناطق ییلاقی دره دشت،بروین،سالانسر رستم آباد،سی دشت …اشاره کرد. از سفیدرود که بگذریم،۳ رودخانه زیبا در بخش رحمت آباد وجود دارد که مهم‌ترین آنها رود بزرگ سیاهرود، که از ییلاقات عمارلو سرچشمه گرفته که تامین کننده آب شالیزارهای روستاهای سیدان، دشتویل، چله بر، انارکول، سندس ، گاوخس و توتکابن می باشد. از رودخانه های دیگر میتوان کوری روخان و خرشک روخان را نام برد.اگر به دیدن مناطق باستانی علاقمندید می توانید به روستای نصفی جایی که تپه باستانی مارلیک قرارا دارد بروید،بدنیست بدانید تپه مارلیک یکی از ۵ تپه باستانی است که در دره گوهررود در اطراف رودبار واقع شده‌اند؛ دره‌ای خوش آب و هوا که برای سال‌ها محل سکونت اجداد ثروتمند گیلانی‌ها بوده. تپه‌های زینب بیجار، پیلاقلعه، دوربیجار و جازم کول، بقیه این تپه‌ها هستند.

در منطقه خورگام مناطق بسیار زیبا و دیدنی وجود دارد. روستای شاه شهیدان محل دفن دو تن از فرزندان شهید عبداله بن زیدبن علی بن الحسین(ع) در منطقه خورگام قرار دارد و دارای آداب و مراسم سنتی و زیارتی ویژه‌ای است که به عنوان روستایی که هدف گردشگری سیاحتی، زیارتی هم دارد می‌توند تعریف شود. با توجه به این‌که روستا شاه شهیدان در کنار قله درفک قرار دارد و جاذبه‌های دیگری هم دارد برای سیاحت و زیارت می‌تواند مؤثر باشد. منطقه خورگام جذابیت‌ها و مراتع بسیاری دارد. کوه‌های بسیار زیبا و پوشش‌های جنگلی بسیار زیبا دارد. اما منطقه عمارلوبخشی است که ویژگی‌های منحصر به فردی دارد. روستای داماش از مرکز استان در حدود ۷۰ کیلو‌مترفاصله دارد می‌شد. روستای داماش و گل سوسن چلچراغ که در سطح دنیا منحصر به فرد است، از نظر شواهد و بررسی‌های زیست‌محیطی در لنکران آذربایجان و در داماش گیلان این گل پرورش می‌یابد و عمرش هم بسیار بسیار کوتاه است و همین گل خودش سالانه گردشگران بسیاری را خرداد ماه جذب می‌کند، این روستا قابلیت این را دارد که در سطح بین‌المللی گردشگران را به خودش جذب کند و این نشان می‌دهد چشم‌انداز‌ها و قابلیت‌های بسیاری را روستای داماش دارد. هم مراتع، هم جنگل‌ها و هم گیاهان مختلف و خاص آن می‌تواند از داماش یک مرکز ثقل گردشگری تشکیل دهد.در عین اینکه کارخانه آب معدنی داماش هم در همین روستاست.

غذاهای محلی و بومی رودبار:

یکی از جاذبه‌های قابل توجه توریستی شهرستان است انواع غذاهای سنتی رودبار مانند: شاسواری، ترش قلیه، شامی رودباری، الوبره، ترش قاتوق، مجی کوکو، ترش آش، زیتون پرورده، باقلا قاتق، قوره پره، ماهی وانجم، گوجه خورشت، میش پولا، میرزاقاسمی، ترش بادمجان، یتیمچه، گل درچمن، تره، فسنجان، آش دوغ، کوکوسبزی، غوره ماهی، جوکل و انواع شیرینی کاکا، حلواکاری، مغزی حلوا، انواع نان‌های محلی، کوکوس نان، گورت و همچنین انواع ترشی، مربا، تهیه می‌شوند که سوغات این خطه به شمار می‌روند.

بازارهای هفتگی رودبار:

 مناسب ترین مکان برای خرید و فروش بدون وجود واسطه ها و دلالان است. دلالانی که با دست به دست کردن کالا، تورم می آفرینند و سود سرشار را به جیب خود سرازیر می کنند.این بازارها قدمتی هزاران سال دارند. شنبه بازار، یکشنبه بازار، دوشنبه بازار، و … همه شهرها  برای خود روزی و بازاری دارند؛ بازارهایی بکر و ناب در دل شهرها و بسیاری از روستاهای نوار سبز شمال که البته سوای از مردم منطقه، برای گردشگران داخلی و حتی خارجی جذاب و دیدنی و البته خریدنی است.شور و نشاط خاصی که در این بازارها به چشم می خورد، خود حدیث زندگی است. صبح زود فروشندگان به محل بازار می آیند و بساط شان را پهن می کنند، هر که زودتر بیاید جای بهتری خواهد داشت و هر که دیرتر …

 بازار سنتی محلی هفتگی شهر رودبار روزهای دوشنبه و پنجشنبه

 بازار سنتی محلی هفتگی بخشهای رودبار:

بازار سنتی محلی هفتگی منجیل    روز یکشنبه

بازار سنتی محلی هفتگی لوشان   روز شنبه

بازار سنتی محلی هفتگی رستم آباد روز چهارشنبه

بخشی از  مکان های سیاحتی و زیارتی رودبار
 
۱- آتشفشان درفک (‌دالفک به معنی آشیانه عقاب)
۲- سوسن چلچراغ یا سوسن سفید (روستای داماش عمارلو)
۳- محوطه باستانی مارلیک (چراغعلی تپه) (مربوط به هزاره دوم قبل از میلاد)
۴- درخت سرو هرزویل(با قدمتی در حدود ۳۰۰۰ سال)
۵- تپه گردکول (مربوط به هزاره قبل از میلاد)
۶- تپه ‌گلشنی (مربوط به اوایل هزاره قبل از میلاد)
۷- کاروانسرای عباسی (مربوط به دوران صفوی واقع در رودبار-۲کیلومتری نزدیکی امامزاده هاشم)
۸- بقایای کاخ جلالیه(مربوط به دوران اشکانیان در رستم آباد)
۹-پل خشتی لوشان (دوران قاجار- طراحی و ساخت توسط مهندس لوشانسکی اوایل ق.۲۰)
۱۰- سد منجیل با چشم انداز طبیعی و زیبای آن
۱۱- دریاچه سد تاریک(فومنات)
۱۲-تالاب سیاهرود
۱۳-چشمه آب معدنی داماش
۱۴-چشمه آب معدنی سنگرود (برای ناراحتی‌های پوستی و استخوان مفید است)
۱۵-چشمه کلشتر منجیل (دارای خواص ضد رماتیسمی و اختلالات ناشی از اسیداوریک و کلسترول)
۱۶- چشمه آبگرم ماست خور منجیل(برای بیماریهای چشم)
۱۷- چشمه آبگرم لویه
۱۸-دهکده ییلاقی – ورزشی سالانسر
۱۹- دهکده ییلاقی بره سر
۲۰-منطقه ییلاقی سی دشت
۲۱-منطقه ییلاقی دره دشت
۲۲- منطقه ییلاقی بروبن
۲۳-پارک جنگلی کندلات
۲۴-روستای تاریخی انبوه
۲۵-چشم انداز و جاذبه های اطراف رودخانه سفیدرود
۲۶-شاه شهیدان عمارلو محل دفن دو تن از فرزندان شهید عبداله بن زیدبن علی بن الحسین(ع)
۲۷-امامزاده محمد حنفیه در بیورزین