شیرزاد اسدی با اشاره به احداث سردهنه «خرشک» اظهار کرد: این سر دهنه به دلیل اجرای سازه «برند» که به منظور تقویت پایه های پل رحمت آباد به رستم آباد در حال اجرا بوده و سبب انحراف جریان آب رودخانه سفید رود از مسیر اصلی خود و تخریب این سردهنه شده بود دوباره احداث شد.

وی بابیان اینکه سردهنه «خرشک» محل انتقال آب زراعی به چندین روستا است، افزود: آب۳۵۰ هکتار از اراضی شالیزاری روستاهایی چون توتکابن، اسطلخ جان، شهران، فتح کوه، خرشک، بیجارکی از محل این سردهنه تأمین می شود که برای احداث آن ۹۰۰ تُن سنگ استفاده شده است.

رئیس اداره آبیاری رودبار با اشاره به پاک سازی و رسوب زدایی نهرهای اراضی کشاورزی در سطح شهرستان، خاطرنشان کرد: این اقدام در کنار احداث ومرمت تعدادی از سردهنه های آبیاری به منظور تأمین آب زراعی برای کشاورزان در فصل زراعت صورت گرفته است.

وی به وجود ۳۸سردهنه تلفیقی وسنتی در شهرستان رودبار اشاره و تصریح کرد: از این تعداد، ۱۴ سردهنه در دو طرف رودخانه سفید رود واقع شده و مابقی نیز به صورت سنتی در دیگر رودخانه های سطح شهرستان همانند سیاه رود، شاهرود قرار گرفته اند.

اسدی در ادامه از کشاورزانی که اقدام به انجام کشت دوم در اراضی شالیزاری خود همانند جو، گندم، کلزا می کنند درخواست کرد به محض برداشت محصولات خود اقدام به نشاء برنج کنند تا در پایان فصل تابستان دچار کمبود آب کشاورزی نشوند.