گفتگو با فرزند شهیدی از خطه رودبار:

« بسم رب الشهدا و الصدیقین »

شهید جلال طالبی دارستانی شهید سر افراز انقلاب از خطه رودبار

وی در روز عید قربان سال ۱۳۳۱ در روستای ییلاقی دارستان رودبار پا به عرصه زندگی نهاد.

وی فردی خونگرم وشجاع و دارای روحیه فتوت و جوان مردی بود وبه کارهای پر مخاطره علاقه وافری داشت. پس از سپری شدن دوران تحصیل  با توجه به علاقه درونی اش به استخدام نیروی هوایی درآمد و در سال ۱۳۵۳ بدلیل کمک به تعدادی از زندانیان سیاسی ۴ ماه در سلول انفرادی مورد شکنجه ساواک قرار گرفت و در سال ۱۳۵۷ پس از شکست نیروی گارد شاهنشاهی وی به عنوان نماینده منتخب نیروی هوایی انتخاب شد و در جمع آوری اسناد ومدارک مهم درباره ی برخی افسران خائن وابسته به ساواک کوشش زیادی نمودو در خصوص بارها به خدمت شهید مظلوم بهشتی رسید. شهید جلال طالبی در خنثی سازی کودتای نوژه نقش فعالی داشت و همچنین قاتلین جوانان سرداب خانی ییلاق دارستان رودبار و شهید نواب صفوی،تیمسار شهنام و سرهنگ اعتمادی را به کمک دوستانش دستگیر نمود و سرانجام در یک ماموریت پرخطر جهت افشای هشت نفر از باطل صفتان می رفت با دسیسه همان اهریمنان و فرصت طلبان همیشه تاریخ در یک یورش وحشیانه در تاریخ ۱۳ مهر ماه سال ۶۱ به درجه رفیع شهادت نائل گشت.

خبرنگار برنا گیلان با خانم ” سمیه طالبی دارستانی ” مدرس و پژوهشگر ادیان ، فرزند این شهید بزرگوار گفتگویی انجام داد که در ادامه می خوانید :

به عنوان یک فرزند شهید ، شهید جلال طالبی را چگونه توصیف میکنید؟

شهید جلال طالبی غیور مردی که به خاطر شرافت و دفاع از ارزشها جانش  را  بر کف دستش گذاشت و در راه سربلندی و عزت میهن و حفظ ارزشهای انقلاب به شهادت رسید

دوران انقلاب برهه ی حساسی از تاریخ ایران بوده است فکر می کنید عناصر انقلابی نظیر آن شهید بزرگوار چه اندازه در پیشبرد انقلاب تاثیر گذار بوده اند ؟

عناصر انقلابی در واقع اصلی ترین نقش را در پیشبرد اهداف انقلاب ایفا کردند و اگر جانفشانی های دلیر مردان تاریخ انقلاب و رهنمودهای امام راحل نبود  این  انقلاب پا نمیگرفت و همان روزهای اول پیروزی با توطئه دشمنان سست گردیده و از بین می رفت

به نظر شما جامعه چگونه باید به دلاوری های شهیدان ارج نهد؟

جامعه با پیروی از وصیت شهدا و امام راحل و عمل به رهنمودهای حضرت آقا میتوانند پاسدار خون شهدای عزیزمان باشند.مردم باید مهربانی و اخلاق  را سرلوحه هنجارهای اجتماعیشان قرار دهند و در همه امور یارو یاور هم باشند..

آیا فکر می کنید در حال حاضر نسل جوان از عقاید فکری و عملی و سیره شهدا آگاهی دارند ؟

متٱسفانه باید بگویم بیشتر جوانان از عقاید عملی و سیره شهدا فاصله گرفتند دلیل هم عملکرد نامناسب برخی از مسؤولین و همچنین عدم نشان دادن صحیح سیره شهدا آنطور که شایسته است به جوانان می باشد .البته اقداماتی شکل گرفته اما کافی نیست. باید با جوان از زبان خودشان حرف زد هر چقدر همت داریم باید جمع کنیم تا این مهم یعنی شناسایی الگوی شهدا به مردم علی الخصوص جوانان تحقق پیدا کند.در قالب ساخت مستند،فیلم کوتاه،تهیه بروشور و…

یکی از برنامه های خوب در این زمینه اردوهای راهیان نوراست واقعا جای تحسین دارد

به عنوان فرزند یک شهید ،مهمترین دستاورد شهدا برای انقلاب و نظام چه بوده است ؟ و در حال حاضر عموم و مسوولین باید چگونه در این زمینه برخورد کنند ؟

مهمترین دستاورد شهدا در حال حاضر امنیتی است که در سایه آن مردم شریف ایران نفس میکشند،زندگی میکنند و فعالیت دارند.

اکنون که کشور ایران در منطقه پر آشوبی از جهت همسایگان خود قرار دارد و امن ترین کشور در منطقه است ،نقش مدافعین حرم را در این میان چه می دانید ؟

اگر امروز کشور ما به سرنوشت سوریه و عراق مبتلا نشده وامدار غیور مردانی هستیم که از جانشان مایه گذاشتند تا امروز ما راحت نفس بکشیم و در امنیت کامل روزگار بگذرانیم.هنوز هم کشور ایران مرهون قطره قطره خون تمامی شهیدان گلگون کفنی است که با خونشان نوشتند خون بر شمشیر پیروز است.عطر سرخ شهادت هنوز هم در کوچه پس کوچه های وطن میپیچد.شهدای مدافع حرم با هدیه دادن خونشان آرامش را به تک تک ما بخشیدند.

نقش خانواده های شهید در جامعه به دیدگاه شما باید چگونه باشد ؟

خانواده های شهداء باید در زمینه اهداف انقلاب و شهدا پیشگام باشند و بر حفظ این ارزشها کمر همت ببندند .فرزندانشان نیز باید عالی ترین مقامات معنوی و علمی رو طی نمایند تا به علو درجات برسند و الگویی مناسب برای جامعه اسلامی شوند.علاوه بر این خانواده های شهدا باید نماد صبر و استقامت باشند و با سایر مردم نیز با اخلاق و مهربانی رفتار کنند .مردم نیز باید حرمت خانواده های شهید را نگه دارند چرا که ما مدیون خون شهیدان هستیم

از وقتی که در اختیار ما قرار دادید تشکر می کنیم.

مصاحبه از : ماریا اخوان ماسوله